Léčebné metody

Výplně (plomby)

Jedním z nejčastějších ošetření zubního kazu je tradiční výplň, neboli plomba. K odpreparování kazu používám vysoce kvalitní vrtačky světové značky s jemnou regulací otáček, vodním chlazením a přímým osvětlením pracovního pole. Znecitlivění pomocí lokálních anestetik považuji za samozřejmé. Jako výplňový materiál vybírám z několika desítek typů ty, se kterými mám dlouholeté zkušenosti jak osobní, tak i z odborné literatury. V současné době již lze tzv. adhezívní rekonstrukční technikou (to jsou zjednodušeně řečeno “bílé plomby”) dokonale ošetřit rozsáhlé kazy a zlomeniny zubů, které se dříve pomocí tradičních amalgámových výplní řešit nedaly. Tyto bilé materiály prošly za posledních zhruba dvacet let složitým vývojem a dnes představují možnost ošetřit zubní kaz dokonale funkčně i esteticky. Při zhotovování výplní používám kofferdam, to je speciální latexová folie navlečená na zub, která zabraňuje vlhkosti, aby výplň znehodnotila. Rovněž používám u rozsáhlejších výplní a rekonstrukcí různé systémy matric a klínků, umožňujících dokonalé vytvarování zubních plošek dokýkajících se dásně a sousedních zubů. Tyto zdánlivě drobné detaily mají rozhodující vliv na zabránění vzniku sekundárního kazu a zánětu dásně.

Kořenové kanálky (endodoncie)

Zde nejprve trošku teorie: každý lidský zub je vevnitř dutý a tato dutina obsahuje živou tkáň - zubní dřeň, lidově řečeno nerv. Tato dřeň se někdy - většinou v důsledku neléčeného hlubokého kazu - zanítí a může člověku způsobit celou řadu obtíží. Nejčastější je krutá bolest, která přichází velmi rychle, nereaguje na léky a může být v krátké době následována i viditelným otokem tváře. Zanícená nebo odumřelá zubní dřeň se sama nemůže zahojit, musí být celá odstraněna, a to hlavně ze složitého systému tenkých a zahnutých kořenových kanálků. Důležitá je proto i včasná diagnostika a poté ošetření zubu ještě dříve než může začít bolet. K odstranění dřeně z kořenovýcch kanálků používám speciální nástroje, které jsou výsledkem dlouholetého vývoje, na kterém spolupracovali přední světoví odborníci v oboru zubního lékařství. Jsou to tenké a jemné vrtáčky ze slitiny niklu a titanu (objevené při kosmickém výzkumu), které jsou schopny otáčet se i když jsou zahnuté do ostrého úhlu. Jsou poháněny motorovou jednotkou, řízenou procesorem, který registruje sebemenší změny odporu při rotaci a brání zalomení nástroje v kanálku. Při ošetřování zubních kanálků používám rovněž kofferdam všude kde to je možné, stejně jako při zhotovování výplní. Zde má ještě navíc důležitou funkci zabránit vniknutí infekce do kořenových kanálků, což by mohlo mít za následek neúspěch celé složité léčby. Dutinu vzniklou po odstranění dřeně z kanálků potom vyplňuji guttaperchou, přírodní látkou z určitého druhu jihoamerických stromů. Je to materiál tradiční, zcela biokompatibilní, používaný na celém světě již několik desetiletí. Kvalitní ošetření kořenových kanálků má klíčový význam pro další osud příslušného zubu. Dokonale ošetřený zub má stejnou životnost jako zub zdravý a lze jej zcela rekonstruovat do původního stavu, nebo i použít jako součást větší protetické práce, například můstku. Tímto způsobem se rovněž úspěšně léčí i chronické záněty kosti ve které je zub usazen, tj. ony obávané „váčky“. Ošetřování zubních kanálků, endodoncie, je v rámci zubního lékařství částečná specializace . Jsem členem České endodontické společnosti a tomuto oboru se již řadu let věnuji zvýšenou měrou. Bližší informace pro pacienty je možno získat zde: http://www.endodont.cz/cz/index.php.

 

Protetické práce

Ve své ordinaci zhotovuji prakticky všechny běžné druhy protetických prací, pevné i snímací. Již řadu let spolupracuji se zkušenými zubními techniky, kteří pracují v kvalitně vybavených labotatořích. Nejčastějším ošetřením jsou v současné době metalokeramické (lidově řečeno „porcelánové“) korunky nebo můstky. Tímto způsobem je možné elegantně řešit mezery, tj. chybějící zuby, nebo zlepšit estetický vzhled jednotlivých zlomených, nebo zubním kazem značně zničených zubů. Poněkud luxusnější variantou jsou korunky celokeramické, které se používají zejména u viditelných předních zubů a jsou z estetického hlediska k nerozeznání od přirozených zdravých zubů. V poslední době z úspěchem dělám i tzv. kompozitní onlay, což je protetická práce podobná korunce, ale s tím rozdílem, že není třeba preparovat (brousit) celý zub, ale pouze tu část, které chybí. Tento postup umožní šetřit zdravou zubní tkáň , přičemž výsledek je stejný jako u korunky – tj. bílý, kompaktní a funkční zub.

 

Copyright 2006 (C) Zdeněk Poledna